Sports and Tourism Ministry of the Republic of Belarus
Contact Us
8/2 Kirova Str., Minsk, Republic of Belarus, 220050
+375 17 327-72-37 
Main / Sport and Recreation / Calendar of Events / List of major competitions with the participation of Belarusian athletes From 11 to 17 April 2011

List of major competitions with the participation of Belarusian athletes From 11 to 17 April 2011

International Tournaments

Sports, Contact phone number Tournament Date Place
Acrobatics
(т. 227-43-72)
World Cup (Men, Women)
www.fiac.acromaniac.be
14 – 17 April Puurs, Belgium
Sambo
(т. 328-64-68)
European Championships (youth and juniors)
www.eurosambo.com/en/
15 – 17 April Prague, Czech Republic
Rhythmic Gymnastics
(т. 334-62-37)
World Cup (Women)
www.gymnastics.gr
15 – 17 April Kalamata, Greece
Sailing
(т.293-16-22)
European Cup round laser radial (women)
www.srr-sailing.com/
14 – 17 April La Rochelle, France
Trampoline Jumping
(т. 227-43-72)
World Cup (men, women)
www.trampoline-bulgaria.com/en.html
16 – 17 April Varna, Bulgaria
Pentathlon
(т. 331-29-02)
World Cup Round (men, women)
www.italiaworldcuppentathlon.it/
14 – 18 April Sassari, Italy
Archery
(т. 331-59-49)
European Grand Prix round (men, women)
www.emau.org
12 – 16 April Antalya, Turkey
Shooting
(т. 331-83-32)
World Cup round (men, women)
www.issf-sports.org
9 – 14 April Changwon, Republic of Korea
Wightlifting
(т. 331-64-02)
European Championships (men, women)
www.kazan2011ewc.com/
11 – 17 April Kazan, Russia
Ice Hockey
(т. 227-29-20)
World Junior Champioship Division I, Group B
www.iihf.com
10 – 16 April Maribor, Slovenia

International Tournaments in Belarus

Sports, Contact phone number Tournament Date Place
tennis
(т. 226-92-75)
Federation Cup, World Group 2 playoff (women)
Belarus - Estonia
16 – 17 April Minsk

National Tournaments

Sports, Contact phone number Tournament Date Place
Basketball
(т. 237-39-73)
Belarus Championship Premier Division (men) 15 – 16 April Specified venues
Баскетбол
(т. 237-39-73)
Belarus Championship– Premier Division (women) 16 April Specified venues
Volleyball
(т. 331-53-52)
Belarus Championship– Premier Division (men) 14 – 17 April Specified venues
Volleyball
(т. 331-53-52)
Belarus Championship– Premier Division (women) 15 – 17 April Specified venues
Handball
(т. 290-69-53)
Belarus Championship(men) 13 April Minsk, Belynichi, Gomel
Handball
(т. 290-69-53)
Belarus Championship (youth) 17 – 20 April Slutsk
Rhythmic Gymnastics
(т. 334-62-37)
Junior Sports School Spartakiade (youth) 12 – 16 April Minsk
Whitewater Slalom
(т. 201-36-41)
Belarus Cup (men, women) 15 – 17 April Novopolotsk
Paralympic Sports
(т. 328-39-46)
Belarus Open Arm Wrestling Championship (men, women) 15 – 17 April Grodno
Инваспорт
(т. 328-39-46)
Belarus Open table Tennis Championship (men, women) 15 – 17 April Grodno
Swimming
(т. 289-16-10)
Belarus Chamionships (juniors) 12 – 16 April Pinsk
Pentathlon
(т. 331-29-02)
Junior Sports School Spartakiade (youth) 11 – 14 April Mogilev
Shooting
(т. 331-83-32)
Belarus Youth Olympic Days (Youth) 11 – 17 April Grodno
Football
(т. 250-96-66)
Belarus Championship– Premier Division (men), 3-й тур
Naftan (Novopolotsk) – Neman (Grodno)
Dnepr (Mogilev) – BATE (Borisov)
Dynamo (Minsk) – Gomel
Dynamo (Brest) – Minsk
Torpedo-BelAZ (Zhodino) – Belshina (Bobruisk)
Shakhtyor (Soligorsk) – Vitebsk
16
April
Hosts named first
Chess
(т. 227-47-88)
Belarus Junior Chamionships (juniors) 14 – 23 April Minsk
Daughts
(т. 227-47-88)
Belarus Championship«100» – Premier Division (men) 16 – 26 April Minsk