Sports and Tourism Ministry of the Republic of Belarus
Contact Us
8/2 Kirova Str., Minsk, Republic of Belarus, 220050
+375 17 327-72-37 

Minsk

School name

 Sports taught in school

Adress

Director

Phone

MOK Junior Sports School

Boxing
Freestyle Wrestling
Greco-Roman Wrestling
Handball
Rowing
Canoe/Kayak
Judo
Athletics
Swimming
Archery
Shooting
Tennis
Triathlon

 2 Surganova  Street,  Minsk,  220012

Yuri Samodumsky

296 63 12, 296 6129

Start Junior Swimming School No14, 

Swimming

30а Petrusia Hlebki Street, Minsk, 220121    

Alexander Buglak

253 98 13 begin_of_the_skype_highlighting              253 98 13      end_of_the_skype_highlighting

Junior Chess and Draughts School No11  

Chess
Draughts

24  Rakovskaya Street, Minsk,  220004

Andrei Valiuk

203 67 76

Junior Sports Shooting School No13

Shooting

 25а Gaya Street, Minsk, 220068

Alexander Kondakov

288 06 02, 288 09 58

Junior Combat Sports No7 under Minsk city council Education Committee "

Boxing
Freestyle Wrestling
Greco-Roman Wrestling
Judo
Kickboxing
Sambo
Taekwondo
Wu-shu

7  Karalia Street, Minsk, 220004

Nikolai Tychko

200 34 86, 200 12 35

Junior Rowing School

Rowing

1а  Maliavki Street, Minsk,  220101

Alena Mikulich

249 50 70

Junior Artistic Gymnastics and Acrobatics School  

Acrobatics
Artistic Gymnastics
Trampoline jumping

16  Volokha Street, Minsk, 220036   

Nikolai Sinitsa

208 95 11, 213 51 96

Junior Tennis School

Tennis

15 Kozlova lane, Minsk, 220037,  

Dmitry Tatur

245 67 31

Minsk Junior Water Polo School

Water Polo

 10    Vasnetsova Street, Minsk,  220107

Alexander Borisenko

296 07 43

Junior Boxing School

Boxing

28-1  Pushkina Avenue,   Minsk, 220092   

Konstantin Sokolov

207 14 91

Junior Ice Hickey School of HC Yunost-Minsk

Ice Hockey

3  Pervomayskaya Street, Minsk,  220088

Sergei Solonets

294 50 31

Junior Grass Hockey School under Minsk GHC

Grass Hockey

1-25  Stoletova Street, Minsk 220037  

Liudmila Dolinina

245 06 99

Junior Volleyball School under VC Minsk

Volleyball

45/3  Surganova Street, Minsk,  220013

Viktor Izmashkin

290 03 89, 290 03 88

Junior Football and Baseball School under FC Minsk

Baseball
Football

22, Pobediteley Avenue, Minsk, 220020  

Igor Shloido

2502975

Junior Basketball School under BC Minsk-2006

Basketball

3-а Uralskaya Street, Minsk  

Igor Shilovich

2456443

Horizont Junior Swimming School

Swimming

22-205 Kuibysheva Street, Minsk, 220029   

Viktor Liushtyk

288 13 24

Motor Junior Sports School

Freestyle Wrestling
Football

2/3 Angarskaya Street, Minsk, 220102   

Anatoly Pankratiev

80296912613 2183015

MPZ Junior Sports School 

Weightlifting

3-a Surikova Street, Minsk, 220026   

Alexander Ponomarev

295 77 72

Junior Skiing School

Biathlon
Mountain Ski
Skiing
Ski Jumping
Snowboarding

1/118 Stoletova Street, Minsk, 220037   

Sergei Shibeko

297 90 19, 297 90 42

Yantar Junior Swimming School

Swimming

12Leni Chaikinoy Street, Minsk, 220021     

Inna Rrublevskaya

297 44 50, 273 38 62

Junior Artistics Gymnastics School

Artistic Gymnastics

111/83  Kalinouskago  Street, Minsk, 220119     

Nikolai Nedbalsky

263 87 03, 263 72 58

Junior Figure Skating School

Figure Skating

27, Prityckogo Street, Minsk,  220092  

Dmitry Kaplun

252 88 22 begin_of_the_skype_highlighting              252 88 22      end_of_the_skype_highlighting

Torpedo junior Football School

Football

 10 Lazo Street, Minsk 220102   

Vladimir Kozlovsky

243 57 12, 243 03 77

Orbita Junior Sports School

Football

93/204 Kazintsa Street, Minsk 220108

Vladimir Zarutsky

212 21 51, 212 31 22

Minskmetrostroy Junior Sports School

Powerlifting
Taekwondo
Weightlifting

13-33 Solomennaya Street, Minsk, 220088   

Mikhail Malin

285 32 16

Complex Junior Sports Scholl

Cycling
Canoe/Kayak

2/40 Pobediteley Avenue, Minsk, 220004   

Alexander Goncharuk

203 70 27

MTZ Junior Sports School

Freestyle Wrestling
Greco-Roman Wrestling
Sambo
Table Tennis
Football

2-49, Olega Koshevogo Street, Minsk 220009   

Anatoly Shkred

230 16 52

Orlenok Trade-Union Junior Sports Scholl

Swimming

74, Kakhovskaya Street, Minsk 220068   

Anatoly Kirpichnikov

233 27 54

Volna Junior Swimming School 

Swimming

18/1 Fabrichnaya Street, Minsk, 220033   

Sergei Syrnovich

298 29 66

Yunost Trade Union Junior Athletics School 

Kickboxing
Athletics
Triathlon

53/97 Nezavisimosti Avenue, Minsk 220005   

Anatoly Turov

284 49 57

Junior Trade Union Wrestling School

Freestyle Wrestling
Greco-Roman Wrestling
Judo
Sambo
Taekwondo

11 Beruta Street, Minsk 220074   

Vladimir Pochapinsky

252 10 98 begin_of_the_skype_highlighting              252 10 98      end_of_the_skype_highlighting

Junior Trade Union Volleyball and Basketball School

Basketball
Volleyball

53/97 Nezavisimosti Avenue, Minsk 220005   

Sergei Yermolenko

284 49 57

Koltsa Slavy Atritics Gymnastics School

Artistic Gymnastics

1/3 Vaneyeva Street, Minsk 220070   

Viktor Yevseev

230 27 72

Godieva Junior Rhythmic Gymnastics School

Rhythmic Gymnastics

11-43, Beruta Street, Minsk 220074   

Natalia Vasiuk

207 66 42

Minsk Trade Union Junior Rowing School

Canoe/Kayak
Whitewater Slalom

15a Zalivnoy Lane, Minsk 220053   

Evgeny Dudarev

203 67 44

Minsk Trade Union Junior  Winter Sports School

Biathlon
Skiing
Ski Jumping

23/116a Svabody Square, Minsk 220030   

Anatoly Manuilov

226 62 52

Minsk Trade Union Junior Team Sports School

Badminton
Billiards
Handball
Grass Hockey
Chess

24/1 Revolyutsionnaya Streer, Minsk 220030   

Alexander Gladyshev

226 62 53

Minsk Trade Union Junior Water jumping School

Water Jumping

23/59 Svabody Square, Minsk 220030  

Igor Birukov

203 45 07

Minsk Trade Union Junior Synchronous Swimming School

Synchronous swimming

74-1 Kakhovskaya Street, Minsk  

Liudmila Senko

233 63 83, 233 27 54

Minsk Trade Union Junior Weightlifting School

Arm Wrestling
Kickboxing
Weightlifting

11 Beruta Street, Minsk 220074   

Oleg Medzhitov

251 70 19 begin_of_the_skype_highlighting              251 70 19      end_of_the_skype_highlighting

Minsk Trade Union Junior Fencing School "

Fencing

55 Kalinouskago Street, Minsk 220103   

Sergei Zubiuk

281 34 08

Dynamo Minsk Junior Ice Hockey School

Ice Hockey

4а-152 Pobediteley Avenue, Minsk 220004    

Andrei Zhuravsky

226 90 48

Dynamo Junior Sports School

Biathlon
Boxing
Greco-Roman Wrestling
Judo
Synchronous swimming
Water Jumping
Pentathlon
Shooting
Tennis
Table Tennis
Weightlifting

8 Kirova Street, Minsk 220600   

Tatyana Pozikova

227 37 48

Dynamo Junior Sports School No3

Football

8/ 4 Kirova Street, Minsk 220050   

A.E. Levkovich

227 72 22

Dynamo Junior Sports School No4

Rhythmic Gymnastics

23/50 Daumana Street, Minsk 220002   

Anna Beketova

334 96 61

Dynamo Junior Sports School No2

Cycling
Artistic Gymnastics
Rowing
Karate
Athletics
Firefighters’ Sport
Taekwondo
Fencing

23/56 Daumana Street, Minsk 220002  

Anatoly Krashevsky

334 58 04

Junior Combat Sports School

Freestyle Wrestling
Karate
Weightlifting

2/46 Pobediteley Avenue, Minsk 220004   

Valery Babuk

203 70 27

Horizont Junior Basketball School

Basketball

22-205 Kuibysheva Street, Minsk 220029   

Grigory Kalento

286 03 51, 288 13 24

Junior Wrestling School

Freestyle Wrestling
Greco-Roman Wrestling
Judo
Sambo

12/3 Pervomaiskaya Street, Minsk 22030   

Vladimir Yeremenko

227 64 59

Junior Water Sports School

Rowing
Canoe/Kayak

5 Naberezhnaya Street, Minsk 220035   

Viktor Latushko

226 90 13, 226 90 65

Atlet Junior Athletics School

Athletics

90 Prityckogo Street, Minsk 220140   

Sergei Batura

257 63 30 begin_of_the_skype_highlighting              257 63 30      end_of_the_skype_highlighting

Junior Table Tennis School

Badminton
Table Tennis

16/22 Pityckogo Street, Minsk 220073   

Sergei Lagutsky

255 57 28 begin_of_the_skype_highlighting              255 57 28      end_of_the_skype_highlighting

Junior Pentathlon School

Pentathlon

Stoletova Street, Minsk 220037   

Vasili Tureiko

235 24 22, 245 55 10

Junior Aerial Skiing School

Acrobatics
Tramploine Jumping
Trampoline jumping
Aerial Skiing

2/13 Pobediteley Avenue, Minsk 220004   

Tatiana Kuzmich

203 70 27

Junior Ice Hockey School

Ice Hockey

4a Pobediteley Avenue, Minsk 220004  

Anatoly Belyaev

209 45 19, 226 93 05

Junior Rhythmic Gymnastics School

Rhythmic Gymnastics

20/2 Pobediteley Avenue, Minsk 220004  

Svetlana Savelyeva

250 96 02 begin_of_the_skype_highlighting              250 96 02      end_of_the_skype_highlighting

Minsk Cattle Farm Junior Sports School

Canoe/Kayak

66a Orlovskaya Street 220000    

Vladimir Suyetin

8 029 663 31 86

Kamvol Junior Sports School

Skiing
Orienteering

10/15a Gashkevicha Street, Minsk 220028   

Alexander Vlasenko

321 14 14

BelOMO-MMZ Junior Sports School

Judo
Tennis

27a/9 Makayonka Street, Minsk 220023   

Vladimir Dolmatov

267 23 91

DOSAAF Junior AutoSport School

Autosport
Motorcycle Sports

18 Suvorova Street, Minsk 220049   

Sergei Goncharik

287 31 96

DOSAAF Junior Water Sports School

Callanetics
Underwater Sports
Ships Modelling

7/15 Ignatenko Street, Minsk 220035   

Grigory Botian

2032552

DOSAAF Junior Radio Sport School

Radio Sport

15/5a Kulmana Street, Minsk 220100   

Irina Kovalevskaya

331 79 96

DOSAAF Junior Shooting School

Shooting

6a Moskovskaya Street, Minsk 220007   

Mark Gurevich

200 42 68